Psühholoogia spordiennustuste taga

Viimati kui spordiennustustest kirjutasin, oli juttu olulisusest sellele pühenduda – teha eeltööd spordialade või teemade kohta, millele hakkad panustama – samuti sai räägitud vajadusest igat spordiennustuse aspekti analüüsida.

Seekord aga kirjutaksin spordiennustuste psühholoogiast ning asjaoludest, mis võivad sinu otsuseid juhtida, ilma et sa sellest ise teadlik oleksid.

1. Sa teed näljasena paremaid otsuseid.

“Sa pole sina ise, kui oled näljane” – nii kõlab ühe tuntud šokolaadi reklaamlause. Kuid enne kui selle šoksi järele käe sirutad, siis pane tähele, et sportiennustuste tegemisel on “sina ise mitteolemine” hea asi! Uurimustega on tõestatud, et näljased inimesed suudavad paremini tulemusi ennustada. Samuti on avastatud, et näljasena hindad sa rohkem ka tulevikus spordiennustustelt saadavat tulu.

2. Aastaajad hägustavad sinu otsustusvõimet.

Usu või mitte, aga aastaaegadel on suur võim sinu otsuste üle! Meie esivanemad hoolisid aastaaegadest kordades rohkem, kui meie praegu, kuna külm aastaaeg tähendas toidu vähenemist ja rohkem ohtusid. Niimoodi õppisid nad talveperioodil konservatiivsemalt elama ja võtsid vähem riske. Ning kuigi meil enamusel selliseid muresid enam tänapäeval ei ole, on meie ajud siiski veel nii programmeeritud, et kui päevad lühenevad, võtame me vähem riske. Seda tõestab ülemaailmne aktsiaturgude jälgimine – ekvaatorist kaugemale põhja jäävate riikide aktsiaturgudel kauplejad võtavad külmal aastaajal vähem riske ning seesama tarkus on ülekantav ka spordiennustustele.

Selle teadmine aitab sul riskivõtmise suhtes objektiivsem olla ja aastaaegadest mitte sõltuda.

3. Õnnelikuna võetakse rohkem riske

Inimestele, kellel on korduvad depressioonilained, antakse sageli nõu, et nad depressioonihetkel suuri elumuutvaid otsuseid ei teeks, kuna nende otsustusvõime on sel hetkel nõrgenenud. Kuid mida seejuures ei mainita, on see, et sama võib toimuda ka vastupidisel juhul!

Tegelikult on teada fakt, et terve variatsioon erinevaid tujusid mõjutavad negatiivselt meie otsustusvõimet ning eriti just õnneseisund laseb meil rohkem riske võtta. Näiteks ei soovitata panuseid teha, kui oled heas tujus sõpradega pubis ja keegi on sulle just joogi välja teinud. Samuti kui oled just võitnud, oled ekstaasis ja suurema tõenäosusega võid sellises olukorras teha emotsoonidest kantuna halva panuse.

Oma emotsioone tuleks kontrollida või panuste tegemisel neid vähemalt arvesse võtta – sa pead aru saama, kuidas need sinu otsuseid mõjutavad. Püüa oma spordiennustus teha sellisel hetkel, kus sa oled neutraalses seisundis ja keskkonnas! Nii on suuremad shansid, et tegid adekvaatse valiku ja see tõstab sinu võiduvõimalusi kordades!